ABD Dolar Endeksi (DXY) Nedir?

Döviz piyasasında da tıpkı borsalardaki BIST 100 Endeksi ya da S&P 500 Endeksi’ne benzer şekilde asli referans göstergesi olan dizinler vardır.

En başında, para birimleri ile ilgili konuşursak, bir para birimi olarak dolar ve başlı başına ABD Dolar Endeksi ana referans göstergesi olarak ön plana çıkacaktır. İşte bu yüzden de DXY olarak da tanınan ABD Dolar Endeksi nedir ya da ne değildir öğrenmeniz, dövize yatırım gerçeklştirmeyi düşünüyorsanız, gelecekteki kararlarınız amacıyla çok yararlı olacaktır.

Bu yazı ile DXY olarak da tanınan ABD Dolar Endeksi ne demek, ehemmiyeti nedir ve size ne yarar sağlar öğrenebilirsiniz. Bilmeniz gereken anında her şey amacıyla bu dizinin derinlerine iniyoruz.

ABD Dolar Endeksi Nedir?
ABD Dolar Endeksi, ABD dolarının sayısal değerini altı yabancı para biriminden meydana gelen bir sepete göre belirleyen ve sembolü DXY olan bir dizintir. ABD Dolar Endeksi’ne etkileri olan para birimleri Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsviçre frangı ve İsveç kronudur.

ABD Dolar Endeksi’ni meydana getiren para birimleri ağırlıkları şu şekildedir:

Euro (EUR) – W.60
Japon Yeni (JPY) – .60
İngiliz Sterlini (GBP) – .90
Kanada doları (CAD) – %9.10
İsveç kronu (SEK) – %4.20
İsviçre Frangı (CHF) – %3.60
Ek olarak, mümkün bir karışıklığı önlemek amacıyla, bu altı yabancı para biriminin 24 ülkeyi temsil ettiğini söyleyelim. Zira Euro, Euro Bölgesi’ni meydana getiren 19 ülkenin tek para birimidir.

Dünya ekonomisinin ana para birimi ABD dolarıdır. Uluslar arası ticaret prosedürlerinin fazlası bu para birimi ile gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla, ABD dolarının sayısal değerini gösteren ABD Dolar Endeksi’nin bir hayli mühim olduğunu söylemek mümkündür.

Her şey bir yana bilhassa döviz piyasasında prosedür gerçeklştirmeyi düşünüyorsanız, bu para biriminin ve ABD Dolar Endeksi’nin nasıl hareket ettiğini bilmeniz büyük ehemmiyet taşıyacaktır. Üstelik bu, ABD para birimini sahibi olan bir çift seçip seçmemenizden bağımsızdır.

Sepetin Her Bir Bileşeni Dolar Endeksi’ni Nasıl Etkiler?
ABD Dolar Endeksi’ni (DXY) meydana getiren sepetteki her bir yabancı para birimini ilgiyle incelersek, bütününün aynı ağırlığa sahip olmadığını görebiliriz. Çünkü bu para birimlerinin her birinin dünya ekonomisi üzerindeki etkileri farklıdır.

Zaten daha evvel de işaret ettiğimiz gibi, Euro 19 ülkeyi içeriyor, bu amaçla ağırlıklandırma üzerindeki etkileri daha büyük olacak. Şimdi, ehemmiyet sırasına göre, her bir yabancı para biriminin ABD Doları Endeksi üzerindeki etkilerine bir bakalım:

İşte bu para birimlerinin ABD dolarına göre yaptıkları hareketler, ABD dolarının gücünü ya da zayıflığını göstermektedir. Örneğin, ABD, İngiltere ya da Euro Bölgesi’nden gelen bir haber sonrasında, Dolar Endeksi yükseliyorsa Euro Dolar Paritesinin düştüğü ya da Sterlin Dolar paritesinin düşebileceği beklentisi oluşabilir.

Dolar Endeksi Nasıl Ortaya Çıktı?
FED doların değer izlemek amacıyla 1973 senesinde bu dizini oluşturdu. Endeks, devresinin ABD Başkanı Nixon’ın, doların sayısal değerinin dünya döviz piyasalarında serbestçe dalgalanmasına izin veren altın standardı uygulamasına son vermesinden anında sonra meydana çıktı. Dolar dizininin oluşturulmasından evvel, dolar ons başına 35 dolar olarak sabitlendi.

ABD Dolar Endeksi’nin başlangıç sayısal değeri 100 baz puan olarak kabul edildi. Endeks, asli sayısal değerinin oluşturulmasından bu yana doların sayısal değerindeki yüzde değişimini ölçtü ve ölçmeye de devam ediyor. Döviz piyasalarındaki hareketlenmelere reaksiyon olarak dizin daimi değişiyor. Endekste bütün zamanların en yüksek oranı 5 Mart 1985’te 163.83 olarak gerçekleşti. Bütün zamanların en düşük oranı ise 22 Nisan 2008’de 71.58 idi ve başlangıç oranınden (.42 daha düşüktü.

ABD Dolar Endeksi (DXY) her gün hesaplamaları yapılır ve TradingView, Investing ya da MarketWatch gibi fazlası siteden takip edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 15 =