Banka Neden Kredi Vermez ?

Bankalar kar elde etme hedefi taşıyan ticari işletmeler olup en çok para kazandıkları kalem ise hiç tartışmasız kullandırdıkları kredilerdir. Hem her kullandırdığı kredi paketinden faiz geliri elde eden banka hem de kesmiş bulunduğu dosya masrafı, kredi amacıyla yaptığı yaşam sigortası ve kredi kullanımından sonra verilen kredi kartı gibi pek çok ek gelire de kavuşur. Bu amaçla bütün bankalar kredi kullandırma konusu ile ilgili gerektiğince isteklidir.

Ancak bazı durumlarda banka kredi red kararı da verebilir. Peki, banka namacıyla kredi vermez? Bankanın kredi onayı vermemesinde ki en mühim namacıyla bireyin kara liste adı verilen bir listede yer almasıdır. Kesinlikle kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmadığı gibi bireyin kara listeden çıkmak amacıyla dilekçe vermesi de meşru yasak süresinin dolana kadar kredi kullanamayacağı manasına gelir.

Kredi red amaçları arasında yer alan ikinci bir namacıyla ise bireyin düşük kredi notu ortalamasına sahip olmasıdır. Ne yazık ki bankalara olan borcunu derli toplu ödeyemeyen, yeni kredi kullanan ya da düşük gelire sahip olan bireylerin düşük kredi notu ortalaması bulunuyor olup bu bireylerin yapmış oldukları kredi müracaatlarında onay almaları son derece zordur.

Kişinin kredi müracaatının reddedilmesi halinde kredi notu ortalaması biraz daha düşürüleceği amacıyla kredi müracaat formu doldurmadan evvel kesinlikle kredi notu sorgulaması yapılarak not ortalaması öğrenilmelidir. Bir başka amacıylade bireyin ödeyemeyeceği bir kredi tutarı amacıyla kredi müracaatında bulunmasıdır. Bu amaçla yüksek kredi notu ortalaması olan bireylerin de kredi müracaatının reddedilmesi mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 5 =