Bitcoin Madenciliğine Yaklaşım

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi işletme okulunda bir inceleme enstitüsü olan Cambridge Alternative Finance Center (CCAF), değişik ülkelerdeki aylık ortalama Bitcoin hash seviyesi dağılımını gösteren etkileşimli bir harita yayınladı.

Hash hızı, Bitcoin üretmek amacıyla sarfedilen donanımın toplam bilgi prosedür kuvveti olarak ifade edilebilir. Bir ülkenin hash seviyesi bilgileri, o ülkenin Bitcoin madenciliğine ne kadar katıldığını gösterir.

Haritadaki bilgiler, Bitcoin madencilik havuzları BTC.com, Poolin ve ViaBTC yönünden paylaşılan IP adreslerinden elde edilen coğrafi koordinat bilgileri ile sağlanmaktadır. Bu üç havuz toplam hash seviyesinın yüzde 37’sini temsil ediyor. Bu yüzden net değil fakat aşağı yukarı bilgiler sunulmaktadır.

En Büyük Bitcoin Madenciliği Nerede ?

Pastanın en büyük payı, açık arayla Çin’de

Haritaya göre, Bitcoin madenciliğindeki pastanın en büyük payı muazzam bir şekilde Çin’e ait. Sadece Çin, hash seviyesinın yüzde 65’inden çoğunu oluşturuyor. ABD, Çin’den sonra yüzde 7,24 ile 2. sırada geliyor. Rusya’yı sırayla yüzde 6.90 ve 6.17 ile Kazakistan yakından takip ediyor. Malezya ve İran yüzde 4,33 ve yüzde 3,82 pay ile beşinci ve altıncı sırada bulunmaktadır. Diğer bütün ülkelerin hisseleri yüzde 1’in altında. İlk 10 alttaki gibidir:

Çin: 65.08%

ABD:% 7,24

Rusya:% 6.90

Kazakistan:% 6,17

Malezya: 4.33%

İran:% 3.82

Kanada:% 0.82

Almanya:% 0.56

Norveç:% 0.48

Venezuela:% 0.42

Türkiye’nin Bitcoin Madenciliğindeki Konumu

Türkiye toplam hash seviyesinın aylık ortalama payı, Yüzde 0.03 olarak belirtiliyor. Komşularımızdan Gürcistan’da yüzde 0,13, Bulgaristan’da yüzde 0,01 ve Yunanistan’da yüzde 0,02’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + four =