Dolar Önemli Paralar Karşısında Geriledi

Dolar göstergesi, vadeli pazarlarda ABD’de negatif faiz fiyatlaması ve ABD istihdam verisine dair kötümser beklentilerin etkisiyle ikinci günde de düştü.

ABD Doları, Fed yetkililerinin güvercin söylemlerinin merkez bankasının siyaset faizini sıfırın altına çekeceği yönündeki beklentileri güçlendirmesinin sonrasında mühim pazar paralarının fazlası karşısında değer kaybetti. Paralar, Avrupa prosedürlerinde fazlalıkla bant ortamında seyretti. Londra tatil nedeniyle kapalı.

Sumimoto Mitsui DS Asset Management Co. kıdemli stratejisti Masahiro Ichikawa, “Piyasa halihazırda zayıf istihdam rakamlarını fiyatlıyor. Fakat beklenenden kötü istikbal bir veri ABD Hazine tahvili faizleri üstünde baskı oluşturabilir ve doları daha da aşağı çekebilir. ABD – Çin ticaret görüşmeleriyle alakalı kaygılar artıyor.” dedi.

Yen düşerken Avustralya Doları, ekonominin Temmuz ayına kadar açılmasına dair üç aşamalı bir planın açıklanmasıyla beraber yükseldi. ABD ile Çin’in birinci faz ticaret anlaşmasının uygulanması amacıyla ideal koşulların oluşturulmasına yönelik taahhütte bulunması risk algısını destekledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) Perşembe günü yüzde 0.4 düşmesinin sonrasında haftanın son prosedür gününde TSİ 13:15’te yüzde 0.16 ekside 1,248.27 puan oldu. 10 sene vadeli ABD tahvillerinin faizi yüzde 0.63’te kaldı.

ABD’de Cuma günü açıklanacak Nisan ayı istihdam verisinin 22 milyonluk düşüşü işaret etmesi bekleniyor. Buna göre, koronavirüsten kaynaklı kapanmaların etkisiyle işverenler nerdeyse 10 senelik istihdam artışını tek bir ayda silecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × one =